Efendi 2 ve Palavralar

Efendi 2 ve Yalanlari/….

EFENDI 2- ( Kitabin Bu Kismi Cok Onemli-)

INTER-TURK FORUMU

Yazar Telekom at 04. Temmuz 2006 14:09:57:

Cunkü bu pacavra kitap felsefesini ve saldirilarini asagidaki satirlara dayandirmaktadir.

Asagida yazilanlari önce “Uzaydan gelmis biri” olarak okumanizi ve ne anlam cikardiginizi ögrenmek istiyorum.

Ve arkasindan söylecek sözü olan arkadaslarin yazilanlari degerlendirmelerini istiyorum.

simdiden tesekkurler.
——————————————————————————–
Sayfa 19 ve 20’den:

Zohar ile Vahdeti Vücudun ana vataninin Endülüs olmasi RASTLANTI miydi SANIYORSUNUZ?

Kabalanin en ihtisamli kitabi olarak kabul gören Sefer Zorahi kaleme alan Endülüslü Yahudi Mo$e $em-Tov de Leon’du( 1230- 1305).

Endülüslü Müslüman Muhyiddin Arabi ( 1165-1239) ise Vahdeti Vücud felsefesini ilk kez sistematik ve ayrintili yazip kitabi hale getirdi.
Vahdeti Vücud felsefesi onunla özdeslestirildi.

Mevlana Celaleddin Rumiyi,Sems Tebrizi ile birlikte en cok etkileyen Sadreddin Konevi; Bektasiligin piri Haci bektas veli, Seyh Bedreddin, Yunus Emre ve Niyazi Mirsi; boyunlarini verip inanclarindan dönmeyen bosnali seyh Hamza bali,Ýsmail masuki, ücüncü melamiligi kuran seyh Muhammed nur gibi nice tasavvuf alimini, seyhini, liderini etkileyen Vahdeti Vücud felsefesinin piri Muhyiddin Arabi KIMDEN ETKILENMISTI?

1194’te Fas’tayken Ibn Arabi Yahudilerle dostluk kurdu,Yahudilerde ona kabala bilgilerini, harflerin, sayilarin, sekilerlin mantigini ilk kez tanittilar.(Jean Chevalier,sufulik,1993.s.18)

Üzerinde zamanin mutasavviflarindan Ibn Meserret ül-Cebelinin, Afifüddin Telemsaninin,mutsavvif Yahudi filozoflarindan Ibn Cebirol’un,Ibn Meymun’un, tasavvufa meyleden israki filozof Ibn Tufeyl’in tesirleri olmustur.( Hilmi ziya ülken,Ýslam düsüncesi,s.120)

Kabalaci Mo$e $em-Tov de Leon ile vahdeti vücudun piri Muhyiddin Arabinin Cagdas olmasi rastlanti mi?

Iki kurtubali,ikiside tip doktoru, ikiside filozof ve ikiside aristotelesci ögretiye yakin; Müslüman Ibn Rüsd(1126-1198) ile Yahudi Ibn Meymun ( 1135-1204) arasindaki benzerlikler nasil sasirtici degilse , Kabalaci Mose Sev-Tov de Leon ile tasavvufcu Arabi’nin benzerlikleri rastlanti degildi.
Temel daha önce atilmisti felsefi bina biraz farkli olmustu o kadar.
Kabalaci Mose Sev-tov de Leon ve Vahdeti Vücudcu Ibn Arabi; her ikiside-yahudilerin ilk sürgünde Ibraniceyi neredeyse unutup yerine konustuklari- bütün dillerin anasi sayilan ARAMI dilinde yazmislardi.

Yazdiklari da ayni felsefeydi: Evrende tanridan baksa hicbir varlik yoktur.Her sey tektir.Ayriliklar görünüstedir öz aynidir.

Yazar Çınar at 04. Temmuz 2006 19:31:02:

Su makaleye cevap olarak: EFENDI 2- ( Kitabin Bu Kismi Cok Onemli-) yazar Telekom at 04. Temmuz 2006 14:09:57:

Sevgili kardeşim telekom,
sen zeki birisin, uzun yazacak vaktim olmadığı için, kısa bir kaç ipucu vereceğim, gerisi zekâna havale:

*”Kabalanin en ihtisamli kitabi olarak kabul gören Sefer Zorahi kaleme alan Endülüslü Yahudi Mo$e $em-Tov de Leon’du( 1230- 1305).”

*”Endülüslü Müslüman Muhyiddin Arabi ( 1165-1239) ise Vahdeti Vücud felsefesini ilk kez sistematik ve ayrintili yazip kitabi hale getirdi.”

Doğum ve ölüm tarihlerine dikkat! Muhyiddin-i Arbai hazretleri vefat ettiğinde Mo$e $em-Tov 9 yaşıdaymış… Arada bir etkilenme var ise kim kimden etkilenmiş olabilir?

O dönemin endülüsü öyle bereketli bir ilim irfan yurdu idi ki, sadece Yahudiler değil, bütün bir Hristiyan alemi de bu bereketten istifade ettiler, Rönesansın tetikleyicisinin Endülüs medrese ve tekkeleri olduğunu bu ülkenin aydıncıkları dışında herkes biliyor…

Yahudilik dediğin doğruları ve yanlışlarıyla insanlığın en az 3 bin yılını etkilemiş bir inanç ve kültür biçimidir… Bunu araitırıp öğrenmenin, okuyup anlamanın nesi yanlış?

Hazret-i Ebubekr ve Hazret-i Ali pınarlarından doğan İslam tasavvuf nehrinin iki anaırmağından biri Muhyiddin-i Arabi hazretleri, diğeri ise İmam Rabbani Hazretleridir…

Mesele İslam isimli sarayın iç alem düzeni olan tasavvufu yokederek, bu sarayı metruk bir hale getirme planının bir parçası, bu iş tamam olur olmaz bilesin ki aynı çökertme taaruuzu İmam Rabbanî hakkındada gündeme getirilecektir… Bu halkın ruhunu besleyen Anadolu evliyasının çoğunluğu Muhyiddin_i Arabî yolundan yürüdüğü için hedef tahtasına önce o oturtulmuş…

“Zohar ile Vahdeti Vücudun ana vataninin Endülüs olmasi RASTLANTI miydi SANIYORSUNUZ?”

O tarihlerdeki Endülüs, dünya tarihinde nadiren rastlanan çok, üst düzeyde, çok rafine, çok ışıltılı, idrakları nurlandıran bir medeniyet inşa etmiş bir islam beldesi idi… Hem yahudiler, hem hristiyanlar bu ışıltılı medeniyetin etkisi altında kaldılar… Muhyiddin-i Arabi Hazretleri de işte o ışıltılı medeniyetin güneşlerinden biriydi… Işıltısı öyle berraktı ki halen yolumuzu aydınlatma devam ediyor….
800 Yıldır sönmemiş, södürülememiş bir güneşi Soner “efendi”nin pis kokulu nefesiyle söndürülebilir zanneden varsa hakikaten ahmaktır… Bunu Soner’den önce ve bilgi hamulesi Soner’in cüceliğine nispetle dev gibi yüzlerce kafir, münafık ve ahmak denedi ama beceremedi… Onlar unutuldu gitti O hala yaşıyor…

“Kabalaci Mose Sev-tov de Leon ve Vahdeti Vücudcu Ibn Arabi; her ikiside-yahudilerin ilk sürgünde Ibraniceyi neredeyse unutup yerine konustuklari- bütün dillerin anasi sayilan ARAMI dilinde yazmislardi.”

*Muhyiddin-i Arabî Hazretleri’nin bilinen bütün büyük eserleri Arapça’dır.. Ayrıca Arami dilinde yazmış olsaydı n’olacaktı ki? Ayıp mı? günah mı? Yasak mı?

Benden bu kadar..

Selamlar…

Yazar Telekom at 05. Temmuz 2006 11:10:18:

Su makaleye cevap olarak: Cvp: EFENDI 2- ( Kitabin Bu Kismi Cok Onemli-) yazar Çýnar at 04. Temmuz 2006 19:31:02:

Bu yazdiklarin bile yeter Cinar kardes.
Gören gözlere yeterde artar bile.
Senin yazinin üzerine daha fazla söz söylemeye gerek yok.
Okuyucu nasil kandirilir, insanlar nasil tornadan gecirilmeye calisilir SY örneklerini veriyor.

Reklamlar
Published in: on Temmuz 27, 2006 at 9:18 am  Comments (3)  

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/07/27/efendi-2-ve-palavralar-3/trackback/

RSS feed for comments on this post.

3 YorumYorum bırakın

  1. Burada anlatılanlar şeytanın fiten-i meclis-i esna-i celsesinde şaytanlaşmış insanlara sunduğu çğretilerden bir demettir. Hakiaketlerle ve geçreklerle hiçbir bağlantısı olmayan, fehm,düşünme,hikmet ve akıl nimetlerinden nasibi olmayanların uyutulmalarına ve medyumluklarına devamı ve sürekliliği sağlayan masllar cümlesinden olan bu yazı, iyi bilinsin ki, samimi ve ihlaslı bir şekilde Rabbisine kulluğu ve Rasulullah ‘a (S.A.V.) Ümmetliğie yönelmiş hiçbir mümin ve mümine için tehlike teşkil etmeyecek ve şaytan ve avanesi avuçlarını yalayacaklardır.
    Allah’ın Selâmı hidayete ve O’nun biricik Habibine tabi olanların üzerine olsun.

  2. evrende bir düzen varmıdır

  3. Tefekkür dünyasının sınırları dar olanlar İbn-i Arabi hazretlerini anlayamazlar.İbn-i arabi düşünme yolunun anahtarıdır………………..
    isteyen kabul eder isteyen etmez…………


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: