Soner Yalçın’a Büyük Suçlama/ Efendi 2 ve Palavraları

Soner Yalçın’a büyük suçlama

Soru şu: Gazeteci Soner Yalçın’ın son kitabı intihal mi?

Yeni Harman Dergisi’nin son sayısında yer alan Sinan Karasu imzalı haberde, Gazetecei Soner Yalçın’a suçlamalar yöneltildi.

Karasu, Yalçın’ın son kitabı ”Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı” adlı kitabının ”intihal” olduğunu öne sürdü. İşte o yzaının bir kısmı:

Ne Sihirdir Ne Keramet El Çabukluğu Marifet

Soner Yalçın’ın sabetayizmle ilgili yazdığı ikinci kitap “Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı Efendi 2 /Doğan Kitap 2006” geçen ay yayımlandı. İlk baskısı 100 bin gibi inanılmaz bir rakamla yapılan kitapta Yalçın, aynı çalışma tarzını korumuş. Oradan buradan apartma bilgileri kitaba doldurmuş. Ama bunu yaparken ince bir taktik izlemiş. Birincil kaynakların ismini kitabın sonundaki kaynakça da yazmış ama içeride alıntı yapmamış.

Örneğin Abidin Paşa – Sırrı Paşa ailesini yazarken hemen hemen bütün temel bilgileri Mahmut Çetin’in “Boğazdaki Aşiret” kitabından almış ama alıntı olarak konu ile ilgisi 3. derecede olan İlber Ortaylı’nın “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” kitabını kullanmış. Oysa konuyu tarif etmek için dönüp dolaştırmasına gerek yoktu. Mahmut Çetin bütün ayrıntılarıyla bu aileyi yazmıştı.

İpekçilerden söz ederken de aynı şekilde Muradoğlu’nun kitabını kullanmış ama içeride hiçbir alıntı yok.

Soner’in son kitabındaki uyanıklıkları bununla da sınırlı değil. Örneğin kitaptaki bilgilerin %70 den fazlasını aldığı bir internet sitesinin adresini kaynakça bölümünde eksik vermiş. İnternete girdiğinizde http://www.f27.parsimony.net yazdığınızda karşınıza almanca bir site geliyor. Oysa asıl adres http://www.f27.parsimony.net/forum67052. Dahası bilgileri kullandığı hiçbir sayfada dipnot olarak bu siteyi kullanmamış.

“Efendi 1” veya “Efendi 2” kitabında adı geçen herhangi bir kişiyi aşağıdaki adresten search kutucuğuna yazıp tıkladığınızda kitaptaki bilgilere ulaşmanız mümkün. http://www.f27.parsimony.net/forum67052

Daha açık örnek verelim. Örneğin Mesut Yılmaz’ın babaannesinin ismi için
http://f27.parsimony.net/forum67052/messages/178.htm

adresini tıklamanız yeterli. Soner Yalçın mevcut bilgileri biraz cilalamış o kadar.
Veya Bektaşilik ile ilgili bilgiler için

http://f27.parsimony.net/forum67052/messages/963.htm adresi yeterli.

Haydi Mevlevi sabetayistleri mi öğrenmek istiyorsunuz. Adres http://f27.parsimony.net/forum67052/messages/960.htm

Soner Yalçın Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı adlı özgün(!) çalışmasında sadece Müslümanları değil Türkçüleri de ele almış. Türkçü liderlerden Nihal Atsız’a ilişkin değerlendirmeler sayfa 223. de yer alıyor. Tesadüfe bakın ki bu bilgiler internette tam 3 yıl önce yazılmış bile. Bknz:

http://f27.parsimony.net/forum67052/messages/960.htm.
Mehmet Ali Ayni, Giritli Sırrı Paşa, Abidin Dino, Nazım Hikmet vs. akrabalıkları için http://f27.parsimony.net/forum67052/messages/34.htm bir göz atmak yeterli…

Örnekleri çoğaltmak mümkün…
Ölüm ilanı olmadan, mezar okuması yapmadan soy araştırması yapılabilir mi?…Soner Yalçın yapmış. Her ne hikmetse ailelerin soyağaçlarına bir güzel ulaşmış. Yoksa incelediği her aileden faksla soyağacı istedi onlar da bu acar gazeteciyi kırmadılar mı? Bilmiyoruz.

Bildiğimiz Soner Yalçın’ın özgün tarih araştırması adı altında internet ve kitap derlemesi yaptığı ve bunu çok güzel soslayarak piyasaya sürdüğüdür.

Üstelik hiçbir etik kural dinlemeden…

Üstelik hiçbir saygı ve ahlak kuralına kulak asmadan…

www.gercekgundem.com

Efendi’deki hatalardan biri

Sırası gelmişken, yeni yayınlanan “Beyaz Müslümanlar’ın Büyük Sırrı. Efendi2” isimli kitaptaki yanlışlardan birini, Mardinizádeler’in bir başka mensubu ile ilgili bir hatayı tashih edeyim: “Annesi Fransız bir Şeyh: Ömer Fevzi Mardin” başlığı altında anlatılan “Erzekîzáde” Ömer Fevzi Bey, (doğrusu “Azrakîzáde”, yani “Mavioğulları” olacak) Jeanne de Neverley’in (bu ismin de doğrusu, “Julie de Niverlet” olacak) kızı Leylá Hanım’ın değil, önemli bir Kürt aşireti olan Bedirhánîler’den Zarife Hanım’ın oğludur. Leylá Hanım, Mehmed Arif Bey’in ikinci karısıdır, Ömer Fevzi Mardin ile bir alákası yoktur ve dolayısıyla, rahmetli Ömer Fevzi Bey’in kanında Fransızlık değil; Türklük, Araplık ve Kürtlük vardır.

murat bardakçı

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/4721190.asp?yazarid=28

Reklamlar
Published in: on Temmuz 27, 2006 at 11:43 am  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/07/27/efendi-2-ve-palavralari/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: