Efendi Serileri ve Yazilma Sebebi/ Yağcılıkta Sınır Tanımam

Soner Bu kitaplari niye yazar ( Emin Colasan ) ( Aktarma)

INTER-TURK FORUMU

Yazar Telekom at 25. Haziran 2006 21:41:43:


——————————————————————————
—————————————————————————
‘Sabetaycı meselesi konuya sadece ve sadece din açısından bakan siyasal İslamcılara bırakılmayacak kadar önemlidir. Sabetaycı meselesi bizim tarihimizdir. Onu yok sayarak, üzerini örterek, onlara leke sürmeye kalkışarak tarih yazamayız. Aksi takdirde tarihimizi yanlış yönlendirmiş oluruz.’
Doğru söylüyordu.
Osmanlı ve Türkiye’nin aydınlanmasında büyük emeği geçen, Osmanlı’nın çöküş döneminde kelle koltukta savaş veren, ulusal kurtuluş mücadelemize bire bir katılan, ulusal sanayinin kurulması için çaba harcayan bu insanlara saygı göstermek zorundayız.


——————————————————————-
————————————————————————–
——————————————————————-

ÇÖLAŞAN, ‘SABETAYCILAR’ I YAZDI

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Emin Çölaşan bugün, İslami aydınlarca uzun süre tartışılan ‘Sabetaycılar’ hakkında bir yazı yazdı. Çölaşan, aslen Yahudi olup Türkiye’ye geldikten sonra Müslümanlığı tercih eden ‘Sabetaycılar’ dan birçok ismin Türkiye’nin önemli yerlerinde olduğunu da belirtti.
20 Nisan 2004 Salı 12:04

İşte Emin Çölaşan’ın bugünkü yazısı:
‘Efendi’
ELİMDE bir kitap. Gazeteci arkadaşımız Soner Yalçın yazmış. ‘EFENDİ.
Beyaz Türklerin Büyük Sırrı.’ (Doğan Kitap.) Soner’i daha önceki Bay Pipo, Reis, Ersever’in İtirafları, Teşkilatın İki Silahşoru gibi kitaplarından tanıyoruz.
Kimdir bu kitapta anlatılan Beyaz Türkler? 1400 ve 1500’lü yıllarda özellikle İspanya’da baskı ve işkenceden kaçıp Osmanlı’ya sığınan, toprağımızı vatan sayan ve yüzyıllar boyu özgürce yaşayan Yahudiler!
Bir bölümü bu süreçte dillerini, dinlerini, kültürlerini koruyor. Ancak pek çoğu zamanla Müslüman oluyor. Onlara Sabetaycı, başka bir deyişle ‘dönme’ deniliyor.
İçlerinde kimler yok ki! Hangi akrabalık ilişkileri kurulmamış ki!..
İnsan okudukça şaşırıyor, ‘vay be’ diyor.
Vatana hizmet edenler, vatan uğruna can verenler, Atatürk’e suikast girişiminde bulunup idam edilenler, geçmişin ünlü belediye başkanları, gazeteciler, sporcular, siyaset sonrası idam edilenler, büyük işadamları, sanayiciler…
Kitapta ismini çok iyi bildiğimiz yüzlerce ünlü isim geçiyor. Bunların yakınlık, akrabalık ilişkileri Sabetaycılık açısından irdeleniyor, ya da sorular soruluyor. İnsan okudukça şaşırıyor.
* * *
Soner Yalçın kitabını 1875 yılından başlatmış. O yılların dönme olduğu kitaptan anlaşılan İzmir Belediye Başkanı, kentin en büyük zenginlerinden Evliyazade Hacı Mehmet Efendi. Ortağı, şimdi Koç ailesinin dünürü olan Giraud ailesi. İttihat Terakki döneminde oğul Evliyazade Refik belediye başkanı yapılıyor.
Mehmet Efendi’nin kızı Naciye Hanım. Onun kızı Berin Hanım sonraki yıllarda Adnan Menderes’le evleniyor.
Sabetaycı olduğu kitapta öne sürülen ailenin damatları çok ilginç.
Ünlü İttihatçı Dr. Nazım, 1926 yılında İzmir’de Atatürk’e düzenlenen suikast sonucu idam ediliyor. O sırada bir başka damat ise Atatürk’ün Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras. Öteki damatlar, yaşamları yine idam sehpasında sona eren Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu.
Peki onlar da Sabetaycı mı? Yani önce Yahudi iken sonra Müslümanlığı benimsemiş dönme mi?
Soner Yalçın bu sorulardan bir bölümüne evet veya hayır yanıtı vermiyor. Kitapta olayları anlatıyor ve kararı size bırakıyor.
Ancak bütün bu aşamada karşımıza ilginç isimler çıkıyor.
Hasan Tahsin, Halide Edip Adıvar, Osman Kibar, Abdi İpekçi…
İzmir’i işgal eden Yunan ordusuna ilk kurşunu atıp oracıkta şehit edilen gazeteci Hasan Tahsin’in, İstanbul’da Bülbülderesi Mezarlığı’nda bir büstü var. Bu mezarlığa dönmeler gömülüyor.
Halide Edip Adıvar’ın dönme olduğu, kitabı okuyunca ortaya çıkıyor.
* * *
Bu ilginç hadiseleri, bu kitabı niçin yazdığını dün Soner Yalçın’a sordum. Şöyle yanıtladı:
‘Sabetaycı meselesi konuya sadece ve sadece din açısından bakan siyasal İslamcılara bırakılmayacak kadar önemlidir. Sabetaycı meselesi bizim tarihimizdir. Onu yok sayarak, üzerini örterek, onlara leke sürmeye kalkışarak tarih yazamayız. Aksi takdirde tarihimizi yanlış yönlendirmiş oluruz.’
Doğru söylüyordu.
Osmanlı ve Türkiye’nin aydınlanmasında büyük emeği geçen, Osmanlı’nın çöküş döneminde kelle koltukta savaş veren, ulusal kurtuluş mücadelemize bire bir katılan, ulusal sanayinin kurulması için çaba harcayan bu insanlara saygı göstermek zorundayız.
Onlar Osmanlı’da var, Cumhuriyet kadrolarında var. Hem de her alanda.
Ülkeleri için büyük ve önemli işler yapmışlar. Elbette hataları-sevapları olmuş. İçlerinden -her kesimde olduğu gibi- iyiler ve kötüler çıkmış.
Soner Yalçın çok araştırmış, gerçekten ilginç bir kitap yazmış. Dün borsada oynayıp kazanan, araba sevdası peşinde koşan Osmanlı aydını ile günümüzde ver-kurtul diye bağıran Türk aydını arasında hiçbir fark olmadığını ibretle görüyorsunuz. Taaa Osmanlı döneminden bu yana pek çoğu ‘örtülü’ kalmış isimler önünüzden sırayla geçiyor, inanılmaz ilişkiler sergileniyor ve pek çoğunda karar okuyucuya bırakılıyor.
Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi İzmir’de Evliyazade ailesinin ekseni çevresinde, ama çok geniş boyutlarıyla anlatılıyor.
Kitabı okurken ülkemizin bir dönemini de öğrenmiş oluyorsunuz.
‘Efendi’ çok okunacak, çok tartışılacak bir kitap.
——————————————————————————————————————————————————

EFENDI 2 – çölasanin yazidan sonra bu iyi gider:) YALAKALIKTA SINIR tanimam

INTER-TURK FORUMU

Yazar Telekom at 25. Haziran 2006 22:01:09:

Su makaleye cevap olarak: Soner Bu kitaplari niye yazar ( Emin Colasan ) ( Aktarma) yazar Telekom at 25. Haziran 2006 21:41:43:


Sayfa 48 den dipnot:
“Kücük hüseyin efendinin müritlerinden washington büyükelcisi münir ertegünün oglu atlantic recordsun eski sahibi yeni CEOsu ahmet ertegün ile arusilerin seyhi ömer fevzi mardinin yegeni arif mardin is ortagidir. Sirket bette midler,genesis, phill collins , ray charles……..gibi dünya yildizlarini kesfetmesiyle taniniyor. Sirketi türkiyeli eric grunbergden satin almislardi.grunbergler bosch imparatorlugunun sahibidir

Ahmet ertegünün esi macar göcmeni bir yahudi ailesinin kizi mika ertegündür. Arif mardin ise dönemin denizbank genel müdürü yusuf ziya önis’in kizi latife ile evlendi. Ahmet ertegünün kardesi selma, 12 eylül 1980 askeri darbesine karsi demokrasi mücadelesi veren aydinlardan CUMHURÝYET gazetesi yazari prof.dr. hüsnü gökselin esiydi.

INSANLIK KULTURUNE TURKIYEDEN BIRILERININ KATKIDA BULUNUYOR OLMASI GURUR VERICI;
ONLAR HER TURLU SAYGIYI HAK EDIYOR”

Reklamlar
Published in: on Temmuz 27, 2006 at 11:55 am  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/07/27/efendi-serileri-ve-yazilma-sebebi/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: