TC İnternet Kullanma Klavuzu

Hasan UYSAL
hasanuysa@gmail.com

TC İnternet Kullanma Klavuzu
ANKARA- Aahhh, ahhh; Nasıl üzülüyorum Aydın Doğan beyefendiye, Turgay Ciner efendiye, Karamehmetlere ve benzerlerine… Onca uğraş, didin, yap; güzelim tekelin gitsin elinden! Aynen şöyle seslendiklerini iyi biliyorum;

“Her şey kolay sanıyorsunuz değil mi? Asla, biz bu günlere kolay mı geldik… İşi gücü bırakıp trilyonlar ödedik medyayı tek sesli hale getirinceye dek. Hükümetleri, başbakanları görevlendirdik bunun için. Önce, sahip olarak güvenilir tetikçimizi bulduk. Sonra gazetecilerin arasından kendimize uygun, uysal olanları topladık, eğittik, ehil hale getirip, gazetelerimizin, TV’lerimizin başına, kıçına, orasına, burasına oturttuk. Adam olmayanlara ise yallah, sürünüyorlar şimdi hemen tümü. Tam 6 yıl yoğun çaba ve trilyonlarca para gitti… 15 yıldır rahatız. Sonuç olarak, gelişmiş ülkelerde basında tekelleşme yokken, çok şükür ki, özgürlükler ülkesi memleketimizde çapraz tekelleşme bile serbesttir. Artık her kafadan ses çıkmıyor, halkın duyması bilmesi gereken kadar bilgi veriliyor. Halk her şeyi duyar mı, olur mu öyle şey; tabii onları duyurmuyoruz memleketin geleceği, birlik ve bütünlüğü için. Onların duyması, bilmesi gerekenleri biz biliriz. Yeniden başımıza bu bela gelmesin diye de, dağıtımı bile tekelleştirdik. ‘Enayiler, para biriktirip bir dergi bile çıkartmayı becerseler, kim dağıtacak onları?’ diyorduk ki başımıza şu internet belası çıkmaz mı?…

Lanet olası, nasıl tekelleştirip başlarına birer jandarma koyarsın? Civa gibi namussuz, şurasını susturuyorsun buradan çıkıyor, burasını sıkıştırıyorsun oradan fırlıyor. Ne olacak peki? Üstelik ne kuralı var ve etiği… Yani ülkemizin parçalanması, dış düşmanlarımızın göbek atması işten değil.Bir yol bulmalıyız mutlaka!”

Evet konumuz internet. Böyle söylediklerini, sızlandıklarını adım gibi biliyorum. Ne yapacaklarını bilemiyorlar, bu internet belası yüzünden. Kimi internet haber siteleri, bunların çıkardıkları gazetelerin çoğunu solladı gidiyor çünkü. Yalanlarını, çarpıtmalarını, çevirdikleri dolapları bir bir yüzlerine vurmaya devam ediyorlar, artan bir yoğunlukla…Üstelik onların yazamadıkları, yine bu Allah’ın belası internet sitelerinde. Ne yapacaklar? Onların, basını bu hale getirmek için gösterdikleri çabalara, bizden yürütüp bu uğurda harcadıkları paralara yakın tanıklık etmiş birisi olarak; akıl vermek benim görevim. Buyrun okuyun.

“Sonunda çalışıp, başımıza bela olan internet için yeni kurallar getirmeye karar verdik. Artık bundan böyle bu kurallara uymadan İnternet’e girilmeyecek. Zaten değerli asil, yüce milletimizin, koyduğumuz kurallara uymadan tuvalete bile girmesi engellenirken, İnternet’e elini kolunu sallayarak girmesine göz yumulabilir mi? Tabii hiç girmeseniz daha iyi ama ne de olsa özgür bir ülkede yaşıyoruz.

Hadi diyelim girmeye niyet ettiniz. O zaman uymanız zorunlu olan kurallarımızı sıralayalım:

1- Diyelim ki giriyorsunuz, (erkek değilseniz başınız sıkı sıkı örtülü olmalı) önce yürekten bir bismillah iki besmele çekip(ki abdestsizseniz asla besmele çekmeyin, ya da internete girmeyin), sonra hemen adınızı, soyadınızı ardından baba adını yazıyorsunuz. Sonra da sırasıyla, şifrenizi, varsa örgütteki kod adınızı yoksa devletin size verdiği numarayı, muhtardan onaylı ikametgâhınızı ve nüfus cüzdanı suretinizi, son olarak da annenizin genç kızlık soyadı ile sayısal loto’da geçtiğimiz hafta kazanan numaraları girin.

2- Karşınıza, bu belgeleriniz doğrulandıktan sonra, en geç 24 saat içinde onay verildiğini gösteren, ‘Oooo hoş gelmişleer’ ibaresi belirecektir. Artık istediğiniz sitenin adresini yazabilirsiniz. İnternet’te gideceğiniz adresi yazdıktan sonra, bunun bir boş bulunma sonucu yazıp yazmadığınızı gözeterek ekrana sırasıyla şu yazılar gelecektir:

-Emin misiniz?

-Ciddi misiniz?

-Bak son defa soruyorum!

-Sonradan pişmanlık işe yaramaz ona göre!

-Günah benden gitti bağlıyorum….

Bu uyarıların ardından, istediğiniz siteye girebilecek, başka bir siteye geçmek istediğinizde aynı işlemler, sizin iyiliğiniz için yinelenecektir.

3- Bazı vatandaşlarımız, iş ve ev adresleri yetmezmiş gibi, hiç gerekmediği halde E- mail almaya kalkmaktadırlar. Bu mantıksız ve anlamsızdır ama “illaki olsun” diye tutturanlar için, yapmaları gereken işlemler şöyledir:

-Nüfus cüzdanı aslı ve noter onaylı fotokopisi

-Savcılıktan iyi hal kâğıdı

-Sürücü ehliyeti

-Erkek kullanıcıların sünnet olduğuna, evli veya dul olmayan bayan kullanıcıların ise bakire olduğuna dair doktor raporu

-Baş ve yüz açık, sakalsız 6 vesikalık önden yüz fotoğrafı

-Son 3 ay içinde alınmış, isme tescilli elektrik, su, doğalgaz faturası (ödenmiş olacak )

-Erkek kullanıcıların askerlikle, kadın kullanıcıların ise askerlerle ilişkileri olamadığına dair tescil belgesi veya teskere belgesinin noter onaylı sureti.

-5 YTL’lik damga pulu

-18 yaşını doldurmamış kullanıcılarda velilerinin yazılı izin belgesi…..

Not: 1- Internet e-mail kullanım depozitosu 400$ olup aylık 50 YTL

kullanım ücreti alınacak, toplanan paraların yüzde 15’i Anayasa Komisyonu üyelerine, kalan para ise bakanlar arasında paylaştırılacaktır. Ayrıca faturasını zamanında ödemeyen abonenin e-mail’i 3 gün içinde kesilecektir…..

2- İçişleri Bakanlığı Internet İşleri Genel Müdürlüğü, hiçbir tebligat yapmadan abonenin e-mail adresini önceden haber vermeden kapatma veya değiştirme hakkına sahiptir.

Kullanıcılarımız ekranda kimi bağlanamama mesajları alacaktır. Bu mesajlar şöyledir:

– Bu siteye giriş İnternet Yüksek Konseyi (İYK)tarafından yasaklanmıştır.

– İYK bu siteyi, çocukların zihinsel gelişimini engellediğinden ötürü bir (7) gün süre ile kapatmıştır.

– Aradığınız adres Anayasa’ya aykırı bulunmuştur.

– Site borcundan dolayı kapatılmıştır.

Aynı biçimde sayın kullanıcıların ekranda alacakları bağlanma mesajları da şöyledir:

– Sitemizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Sitemize girmekle artık sadece

bizim sitemize geleceğinize ve başka hiçbir adrese gitmeyeceğinize dair

bir anlaşmayı kabul etmiş oluyorsunuz. Bu durumu kabul ediyorsanız “Evet”,

etmiyorsanız “Evet” tuşuna basınız. Anlaşmazlık durumunda DGM’ler

yetkili olacaktır.

Ekranınızda belirecek belli başlı hata mesajları şunlardır:

– Ulaşmaya çalıştığınız bilgisayarın mahallesinde elektrikler kesik

olduğundan bağlantı kurulamıyor.

– Eksik tuşa bastınız, lütfen tekrar deneyin. Aynı işlemi yinelerseniz, bilgisayarınız ebediyen İnternet’e kapatılacak, ehliyetinize el konulacaktır.

– Ulan oraya girme demedik mi? S…r git!

– Alfabemizde yer almayan “Q” ya da “w” harfine bastınız, bu durumun bir yanlışlık sonucu olduğuna inanmak istiyoruz. Bir kez daha “Q” ya da “W” harfine basmanız halinde bilgisayarınız, ananız, siz ve satıcınız takibe alınacak, gerekirse ananızı da alıp gideceksiniz bu diyarlardan!.

Reklamlar
Published in: on Temmuz 28, 2006 at 8:02 pm  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/07/28/tc-internet-kullanma-klavuzu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentYorum bırakın

  1. Böyle şeyleri devletimizin yetkililerine hatırlatmayın. Gerçekten yaparlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: