Yalçın Küçük Neyin Peşinde

Kendisi Küçük, işlevi büyük!fff
Yalçın Küçük yine yapacağını yaptı. Tempo dergisinde öyle bir iddia ortaya attı ki yenilir yutulur cinsten değil. Konunun hassasiyetinin farkında olan iyibilgi, uzman kişilerle Küçük’ün amacını konuştu. Küçük için kim ne dedi? İşte ayrıntılar… iyibilgi özel
 “Grup seks Sabetayizm’in emridir”. Yalçın Küçük’ün bu tartışmalı iddiası gerektiği şekliyle eleştirilmedi. Kimse kalkıp Yalçın Küçük’ün ne yapmaya çalıştığını sormadı, “Küçük’tür yapar” dendi ve geçti. Fakat iyibilgi bu işin peşini bırakmak niyetinde değil. Küçük’ün sözlerinin ciddi bir suçlama olduğundan yola çıkan iyibilgi, iddiaların doğruluğunu sorgulamaktan çok, Yalçın Küçük’ün neden böyle iddialarla ortaya çıktığını, kendisini “tanıyanlara” sordu. Bir yerden destek var, ortam gerginiyibilgi’nin sorusu şuydu: “Yalçın Küçük neden şimdi, bu iddia ile gündeme geldi?” İsminin açıklanmasını istemeyen bir uzmanın söyledikleri hayli çarpıcı: “Bir yerden destek var… Kalkmış herkesi Sabetayist yapıyor… Bu Türkiye’de başka bir kesim için söylendiğinde kıyamet kopuyor, ama Sabetayist’lere söylendiğinde kimse konuşmuyor… Bu konuda yazılan kitaplar büyük para kazandırıyor… Şu anda çok gergin bir ortam içindeyiz… Konu şu anda çok gergin noktalara gidiyor… Ortam durulmayacak…”Medya sorumluluğu üstüne aldı!

Yine konudan pek de uzak olmayan aydınlarımızdan birisine sorularımızı yöneltiyoruz. Rıfat Bali sorularımızı içtenlikle cevaplıyor. “Bu tür kitapları ciddiye alıp tartışmak, abesti iştigaldir” diyor Bali. Küçük’ün kendisini araştırmacı veya yazar olarak tanıtan insanlar gibi, kendi şahsiyetinin inşası ile meşgul olduğunu belirten Bali “Türkiye’de popüler kültür ve insanların düşünce tarzları da bu konuya çok yatkındır. Dolayısıyla o konuyu işlemekle meşgul Küçük” diyor.

Bali’ye ısrarla soruyoruz: “Neden şimdi?” Bali sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Küçük, bir maden keşfetti, daha önce keşfedilmiş bir maden. 70’li yıllarda da bu vardı. Bir daha keşfetti ve onu ‘daha akıllı bir şekilde’ işlemekle meşgul. Bence kabahat Yalçın Küçük’te değil, Küçük’ün çok zeki olduğuna inanıyorum. Kabahat, bu tür iddiaları ileri süren insanların onu ciddiye alıp kapak yapmalarıdır. Bu konuların, sözde gündeme oturmasına yardımcı oluyorlar.”

Bali bu noktada sorumluluğu medyaya yüklüyor: Bugünkü medya mecralarının 70’li yıllara benzememesi nedeniyle bir ortam buldu. O ortamı da Yalçın Küçük bulmadı, o ortamı medya sağladı. Komplolara filan inanmıyorum. Medya güç veriyor. 40 bin tirajlı bir dergide kapak yaparsanız, sadece bir sonraki kitabının reklâmına çanak oluyorsunuz. Bu bir medya problemidir; gayri ciddi bir şeydir. Türkiye’de popüler kültürünün amiyane tabirle yerlere sürülmesidir. Bu insanlar çok zeki insanlar, bir yerlere geldiler, yazıyorlar, çiziyorlar; bundan para da kazanıyorlar.

kaynak: iyibilgi.com

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/09/23/yalcin-kucuk-neyin-pesinde/trackback/

RSS feed for comments on this post.

7 YorumYorum bırakın

 1. peki ya ILGAZ ZORLU ‘ya ”EVET BEN SELANİKLİYİM” adlı kitabına ne diyeceksiniz?
  tamam bireli hadi popüler olmaya çalışıyor diyorsunuz
  ama ılgaz zorlunun kitabında bahsettiği KOYUN BAYRAMI hakkında yazdıklarına ne diyeceksiniz???

 2. Yalçn Küçüğün her yazdığı yanlıştır demek ne kadar doğru. Sebataist bir grup var ve bunu inkar etmek mümkün değil. En doğrusu bu grubun biz sebataistiz diye ortaya çıkması kendi ifade etmesi. Gizli bir cemiyet olarak varlıklarını sürdürdükçe var olan yanlışlar onların üzerine kalcaktır. Bir kere deşifre oldular şimdi kim sebataist tir değildir tartışması gidiyor. Bunun bir cadı avına dönüşmesini engellemek gene bu cematin elindedir.

  Büyük gazetelerin ve medya gruplarının da kendilerine ait olduğu söyleniyor. Sessiz ve büyük bir kesim Türkiyedeki yozlaşmanın , Aile kurumuna yapılan saldırıların (ben dahil) bu grubun bir hareketi olduğunu düşünüyor. Planlı yada plansız büyük medya grupları elinde olan bu grup bundan sorumlrudur. Sonuçta biz bunu reyting için yapıyoruz demeleri bir anlam ifade etmez. Yalçın Küçük nu konuda bence haklı.

 3. Üsteki yazıya ek olarak:

  Kendilerine bir düşmalığımız yoktur. Sadece kendilerini gizlemeleri onlar için bundan sonra problem olacaktır. Herkes istediğine inanır ve ibadetini yapar. Buna kimse karışamaz. Kendini bilmez bir kaç kişinin dışında bugün Müslüman olmayan cemaatlere herkes saygıyla yaklaşmaktadır ve öylede olmalıdır.

 4. Bende sebetaistlerin nasıl devlet yönetiminde, sanatta ve diğer kollarda en üst seviyelere gelmiş olmalarını anlamış değilim. Nedense köklü bir kaç aile ve onların akrabalarından oluşuyor bu memlekette ne yapılmışsa bence bu da düşündürücü…

 5. Uslubunuz bana baska birini cagristriyor ama neyse, mevzu degil.

  Simdiiye kadar, bu adamin adi gecen yezilari sadece mzah kategorisinde telakki ettim. Ama simdilerde benim de kmplo teorim var. Asdlinda adam iyi bir Yahudi veya iy bir Sabatayci. Hareketleri ile de hem her ikisine hem de kendisinme hizmet ediyor.

  Teorimi test etmek icin bir test oneriyorum:
  Veri:Sabataycilik birkac tan akil hastanesi kavkinmi paranoidin hayal urunu degildir (butun ansiklopedilerde dahi yer aldigina gore- ve bugun taninmis bazi insanlar da bu kimliklerini kabul ettiklerine gore).

  Soru: Yalcin Kucuk’un yazdiklari bu veriyi ortaya koyanlar dahi kafadan catlak statusune konulmasini, marjinalize edilmesinimi saglamis, yoksa bu konuda insanlarin gercek bilgilere ulasip suurlanmasinimi saglamistir?

  Cevap birinci aletrantif ise soru:

  Peki Yalcin Kucuk gercektan kacikmidir, dehamidir Yahudimidir?

  Testin sonu.

  Nasil teorim?

 6. Ortaya koyduğunuzu komplocu teori parçaları doğru diyelim, neye yarar bu, sonuçta bu durum da gerçekleri değiştirmiyor.

  Şu anda bu konu üzerinde yapılan dezenformasyon ve mistifikasyonun YK ile bir ilgisi yok, hatta ona rağmen yapılıyor. Yaptığı işin “düşmanlar”ınca one-man-show haline getirilmesi iyi bir olay değil tabii. Ama yalçın küçük’te bu zaafiyet Sosyalist İktidar kopuşundan beri var. Herkesin Aşil topuğu vardır. Skyturkteki programın düzensizliğini neye bağlamalı.

  Neticede, deli deli kulakları küpeli, birtek bu var böyle deli diyerek yaklaşmak bir taktiktir ama her halükarda bu konu böyle salak teorilerle, sulandırma çalışmalarıyla geçiştirilemeyecek kadar ciddi. Mesela bir “Benim Adım Kırmızı” konusunu kimse konuşmayacak uzun süre hele bu nobelden sonra. Adama bu roman için 115 bin dolar vermişler. Müthiş bişey.

  Böyle bir kitap, bir yazar, nasıl ödül aldı, alıyor, yani bu memlekette hiç mi edebiyatçı yok? Türk dilini konuşamayan, kekeme, konuşurken ıkınan, yarı deli obsesif bir sosyopat ödül aldı.

  Niye? Kim bu?

  Ya evet, şimdi hiç sırası değil böyle kıskanç mediokr yaklaşımların.Bunu kutlamamız gerekiyor. Bir ilk. İlk defa bir Türk Nobel aldı. Eyo. Yaşasın New York-Oslo-İstanbul üçgeni. Ve gizli üçgenler ve yıldızlar.

 7. Yalçin KÜÇÜK hakkında soy ismi KÜÇÜK diye aklınız sıra küçük görmeye çalışmanız gerçek küçüklük olsa gerek.
  Bu gün dünyanın gıdışatına karşı çıkan namuslu insanlar,
  çeşitli iftira,küçük görme,tehdit ve cinayetlerle susturulmaya çalışılıyor.
  Halbuki bu gün dünyanın sorunu yahudilerin vaadedilmiş toprak,üstün ırk,süleyman tapınağının yapılması(yapılabilmesi için Mescidi Aksa’nın yıkılıp yerine yapılması)çeşitli ve tuhaf inançlardır.
  Türkiye burada yaşayan Müslüman görünümündeki(ama sahte Müsl.)kürt,Alevi,Arap görünen ama sabetayist(yahudi)olanların yüzünden bu duruma gelmiştir.Dünya onları kovarken Osmanlı veTürkiye onlara kucak açtı. Yahudilerde karşılığını büyük ihanetle karakterlerine yakışır şekilde ödüyorlar hainlikle, bozgunculukla.İftiracı,katliamcılar.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: