Orhan Pamuk Kendisi Bir Türk-Sabetay Edebiyatçıdır

Kendisi Bir Türk-Sabetay Edebiyatçıdır

ddd

Orhan Pamuk’tan bir edebiyatçı çıkaranın Yahudi soykırımından Ermeni soykırımı çıkarmasına şaşmamak lazım.

ŞARK KURNAZI PAMUK ve  KURNAZLIĞIN FRENKÇESİ
Behiç Gürcihan  

Tarih;bir çok açıdan, “Batı”‘nın “Doğu”‘yu çalıp, kendine maletme tarihidir. “Doğu”‘nun tutsaklığı bu tarihi intihalin (aşırtma) bir uzantısı olarak sırıtır yüzümüze. Descartes’tan 705 yıl önce cebir üzerine kitap yazan; “sıfır”ı matematiğe kazandırarak ondalık sistemi işlevsel kılan ve hesap metodunu konu eden ilk bilgin olan Harezmi; İ.S. 780-850 yılları arasında yaşamıştır. Kendisi bir Türk-İslam Matematikçisidir.

El-Harezmi; Latince’de “Alkhorizmi”‘ye, buradan “Algorisime” ‘ye ve son olarak Fransız’ca Algorithme ‘a dönüşmüş ve bildiğiniz Algorithma’yı “Batı” kendine maletmiştir.

“Doğu”dan Batı’ya intihal olur da “Batı”‘dan Doğu’ya intihal olmaz mı…

16. yüzyılda bir İspanyol Napoli’den Cenova’ya giderken Türk korsanlarına esir düşer ve daha sonra bu esirlik sürecini hatıra olarak yayınlar. Fuad Carım, 1964 yılında bu adsız İspanyol yazarın anılarını Türkçe’ye çevirip, yayınlar.

Yıllar sonra bir yazar bu anıları alır, anılardaki İspanyol’u İtalyan olarak değiştirir ve neredeyse aynı hikayeyi, Beyaz Kale ismi ile piyasaya sürer. Kitabın son sözünde, romanı yazarken yararlandığı eserler arasında başka kitapların isimlerini verir ama bu İspanyol esirin anılarının adını bile anmaz.

Kendisi bir Türk-Sabetay edebiyatçıdır.

Öyle bir edebiyatçı ki;

sadece Beyaz Kale’de değil; sonraki diğer romanlarında da sürekli intihal-aşırtmacılık suçlamaları ile karşılaşan biri.
(Bkz: Benim Adım Kırmızı İçin , Norman Mailer’ın Ancient Evenings; Kar için Dostoyevski Ecinniler veya J.M. Coetzee’nin Petersburglu Usta)

Öyle bir edebiyatçı ki;

Sıradan okuyucusundan da…

 

Kendini beğenmiş, yazarlığı sadece havadan ibaret olan herhangi bir adam böyle bir kitap yazabilirdi. İnanılmaz sıkıcı buldum, tavsiye etmiyorum.
(Kaynak: İdeefixe Okuyucu Yorumları)

Kıdemli edebiyatçıdan da…

 

Orhan Pamuk’un, ‘Sessiz Ev’inden sonra yazdığı romanların edebi değerinin vasatın çok üzerinde olmadığını; onun asıl şöhretini, yaptığı kaba ‘oryantalizm’e borçlu olduğunu birçok defa söyledim ve yazdım.Hilmi Yavuz

sürekli “vasat”, “can sıkıcı” , “okunmuyor” damgasını yiyen bir isim. Milletlerin tarihlerini, küresel işgalin çıkarları doğrultusunda çarpıtma maksadı ile üretilen “tarihi roman” kategorisinin Türkiye’de görevlendirilen misyonerlerinden biri olmakla yetinmeyip; tarih cehaletini; bizzat uluslararası kamuoyu önünde “Türkler katliam yaptı” senaryoları yazarak sergileyen bir şark kurnazıdır.

Frenkin kurnazlığına nasıl hizmet edeceğini çok iyi bilen bir şark kurnazı.

Doğu’dan çalıp kendine mal eden Batı…

Batı’dan çaldığını kendine maleden bu “Doğu”luyu işte bu yüzden ödüllendirir.

Şu tarihi tesadüfe bakın ki…

Harezmi’yi mutasyonla Algorithme’ye ve oradan Algorithma’ya çeviren Fransa…

aynı tarihte…

aralarında Yahudileri’nde bulunduğu bir baronlar konseyi tarafından finanse edilen Hitler’in gariban Yahudilere karşı uyguladığı soykırımı dönüştürür ve faşizan özünü bir sansür yasası ile sözde Ermeni soykırımına giydirir.

Ne diyelim…

Orhan Pamuk’tan bir edebiyatçı çıkaranın

Yahudi soykırımından Ermeni soykırımı çıkarmasına şaşmamak lazım.

Batı; her zamanki gibi, Doğu’dan çaldığının etrafında yakar festival ateşini.

Frenkin kurnazı ile Şarkın kurnazının;

kendilerine ait olmayanın üzerinde tepinmesine ilk defa mı şahit oluyorsunuz?

B.G.

Published in: on Ekim 14, 2006 at 11:25 pm  Comments (2)  

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/10/14/orhan-pamuk-kendisi-bir-turk-sabetay-edebiyatcidir/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 YorumYorum bırakın

  1. Bence Orhan Pamuk önemli bir yazar olmadığı gibi yazarlığı da tartışılır. Bol reklâm’la ve en çok satar kampanyaları ile insanların aldığı fakat hiç okumadığı, daha doğrusu bunalıp okuyamadığı kitapları vardır. Alan okuyamadığı için ikinci kitabını almaz ve aldığı kitabı da elinden çıkarmak için çöpe atmak yerine arkadaşına verir. Böylece ortada bir çok roman dolaşır. Bizim kendisi gibi zaten fazla okunmayan yazar takımı da O Pamuk’u överek kendilerine yer edinmeye çalışıyorlar. Bu sayede onlar da benim nezdimde kara listeye (okunmayacaklar listesi)girdiler. Şunu bilmiyorlar. Bir küfre Nobel Ödülü veren Nobel Komitesi O Pamukla birlikte kendisini de bitirmiştir. Zaten önceden de bitmişti. Komite üyeleri bile bu romanlardan bir şey anlamadıklarını ifade etmişlerdir. Bu ödülden hiç bir Türk hoşlanmamıştır. Irkçı ve Türk Düşmanı Avrupalılar bu ödülü vermek suretiyle Roma İmparatorluğu geleneğini sürdürmüşlerdir. Bilindiği gibi Calligula atını önce senatör sonra da konsül seçtirmiştir. O Pamuk’a Nobel bu mantıkla verilmiştir. Yarın bu ödülü bir memeli hayvana da verirlerse kimse şaşırmasın. Çünkü onlar Roma İmparatorluğunun mirasçılarıdır. Ödüllerini alıp kitaplıklarının bir yerine koysunlar.

  2. Remarkable! Its in fact amazing article, I have got much clear idea
    concerning from this piece of writing.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: