Soner Yalçın’ın Kankası ‘Oray Eğin ve Üçüncü Kuşak Beyaz Türkler’

‘Oray Eğin ve Üçüncü Kuşak Beyaz Türkler

 

Türkiye’de ‘Beyaz’ dendiğinde kimlerin kast edildiği üç aşağı beş yukarı herkesin malumu iken, ‘Siyah’ vasfının (ya da vasıfsızlığının) bahis mevzuuna bağlı olarak değişim göstermesi, örneğin Kürt sorunu söz konusu olduğunda Kürtlerin, başörtüsü sorunu söz konusu olduğunda İslami kesimin akla gelmesi, hakim (ya da resmi) olan otoriteryen yapının niteliği hakkında epey fikir verici mahiyette. Ancak resmi ideolojinin kendi doğruları ekseninde çizdiği sınırların dışında yer alanları yok sayan iki boyutlu tasavvurunun uzun yıllardır Türk siyasi geleneğine damgasını vurmuş olması nedeniyle, özgürlükler (ve dolayısıyla mağduriyetler) konusunda ciddi bir yanılsama yaşanıyor.Bu yanılsamanın son örneklerini Akşam gazetesi yazarı Oray Eğin’in geçtiğimiz günlerde yayınlanan yazılarında gözlemlemek mümkün.

Not: Yazının devamı aşağıda  linktedir.

http://www.derinsular.com/memorandum/2006/09/oray-egin-ve-ucuncu-kusak-beyaz-turkler.php

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/10/15/soner-yalcinin-kankasi-oray-egin-ve-ucuncu-kusak-beyaz-turkler/trackback/

RSS feed for comments on this post.

8 YorumYorum bırakın

 1. Duygularımızı ve ifade edemediğimiz bazı düşüncelerimizi çok yerinde örneklerle kaleme almışsınız. Bu ‘insanın içine su serpen’ makale için size teşekkür ederim.

  (imza: RenksizTürk)

 2. oray eğini anlamak zor çünkü ne yazık ki TR deki birçok insanın buna kapasitesi yetmiyor fakat onu anlayanlar yetiyor inanın;)..ayrıca adam doğruları söylüyor iste..ama kimse elestiri kabul edecek psikolojik alt yapıya sahip değil ne yazık ki..bence Tr avrupadan çook geriden geliyor..oray da bunu söyleyince patlama oluyor tabi;)…

 3. şunu kabul etmek gerekir ki oray eğin doğruları söyledği için kötü çocuk..ama en nihayetinde zeki akıllı ve cesur bir çocuk..amerika kültrünü almıs bir adam..tr de ne yazık ki çoğu insan onu anlayacak bilgi birikimine ve alt yapıya sahip değil..bence orayı gözü kapalı elestirmek yerine herkes önce bi kendine baksın!!!

 4. amerikan hormonlu türkler demek daha doğru

 5. öncelikle bu kadar güzel bir makaleyi kaleme alan değerli büyüğüme teşekkürü bir borç bilirim.
  oray eğinin amerikan kültürü aldığı doğru ama unutmamamız gerekir ki burası türkiye burada amerikan kültürü yok.amerikada eğitim alıpta orada gördüklerinizi burada savunamazsınız.bu ülkede değer olarak bilinen sanatçılara gereksiz saldıramazsınız.toplumun değer yargılarını bu kadar saçmalayarak kaleme alamazsınız.onun bu ülkede yazarlık ömrününde cok fazla süreceğine inanmıyorum zaten.

 6. İslamcı bir elitin oluşturulmasında zorluklar olduğu fikrine katılırım.Çünkü oluşan elit kendi içine kapanık ve tabiri caizse hiçbir şeye akıp kokmayan bir tavra sahip,bu da İslami elitistlerin referans noktasının Beyaz Türkler olmasından ileri gelmekte..hatta bazı tavır ve davranışlar benzeşme göstermektedir(Mayo defilesine karşı hatları oldukça belli eden ve bence oldukça seksi tesettür takımları defilesi gibi).Anlaşılamak ise toplumun genel sorunu fakir-zengini,zengin- fakiri,okumuş-cahili cahil okumuşu yani tam anlamıyla bir anlaşamama sorunu var.Dolayısıyla dini yaşayan insanların diğerleriyle de tarihsel dönemlerde bu tür anlayamama ve ya anlaşamama problemleri mevcut…Ama bir oruç örneğine bunu indirgemek ne kadar doğru onu bilemem.İçtihadda bile aynı dinden bir çok insan uzlaşamazken,bu kadar basite indirgendiğinde veyahut insanlar yaftalandığında sorunun temelleri bir tarafa bırakılıp,magazin tavrının içinde yeralması kabul edilebilir bir şey değil.

 7. akıllı cesur kalemini esirgemeyen farklı patavatsız olmak farklı bir olgudur. sivri dilli olmakla küstahlığı birbirinden ayırmak gerek…

 8. zenci benzetmesi uymuş!
  evet bebek parkında büfecinin yada evlerinde bir sorun meydana geldiğinde mahkum oldukları tamircinin oturmasından haz etmezler,amma onlara olan mahkumiyet söz konusu olunca peşlerinde koşarlar.
  evet zirveye oynarsa o tamirci yada büfeci sıkılırlar önünü kesmek isterler ama olduki hala devam ederse(cumhurbaşkanlığı seçimi) şu an yapıldığı gibi yok sayma çabasında olurlar.
  bunuda işlerine geldikleri gibi kullandıkları demokrasiyle kotarmaya çalışırlar.
  demokratik tepkimiz deyip işin içinden sıyrılmaya çalışırlar.
  ne deselerde evet şu an onların beğenmediği veli’ler,ahmet’ler,ayşe’ler,fatma’lar yükseliyor ve yüksel’sinde adil olan herkesin kucaklanması,ve herkesin emeğinin hakkıyla oralara yükseliyorsa ayakta alkışlanmasıdır!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: