Yalçın Küçük’ün İsimbilimi Üzerine

Yalçın Küçük isimbilim konusunda hakli oldugu kadar haksizdir da. Neden derseniz; Soyadi kanunundan sonra insanlarin nasil soyisim aldigi, halka gazeteler yardimiyle sayfa sayfa soyisim listeleri sunuldugu bir gercektir.Bu listeleri kimler hazirlamistir neye göre hazirlamislardir bu konular cok önemlidir. Fazla bilgim olmadigi icin bu konuya “dikkat” diyorum. İnsanlar soyisim alirken, kentlerin köylerin amirleri ve bilumum kademesi ile hatta nufus memurlarinin bile ailelere soyisim verdigi gercegi unutulmamalidir.
uyduruk kaydirik soyisimler verilen böyle tanidiklarim vardir.
Bir diger önemli noktada yanilmiyorsam oylesinelaf TR-forumda gunumuzde alinan isimleri siralamisti. Hatta bu yakin zamanlarda da su isimden su kadar var bu isimden bu kadar var diye isim listeleri yayinlanmisti. O listeler icinde dikkat ceken noktalardan biride yakin dönem icinde son 20-30 yilda verilen isimlerin gittikce farklilasmasiydi.Bu önemli bir konudur.

Yukardaki son paragrafi yazmamda ki sebebe gelecek olursak, insanlar televizyondan, magazin dunyasindan, televizyonun olmadigi donemde zamanin unlulerinden ve radyolarda yapilan arkasi yarin ve cocuk programlari gibi yayinlari dinleyerek oradan duyduklari isimleri sadece kulaga hos geliyor diye çocuklarina vermistir.Bu ülkede hala bazi takvimlerde cocuk isimleri listeleri yayinlanirki gecmiste de vardi bu. Sözün özü sen bu isim ve soyisim erozyonunu görmezden gelerek sapla samani karistirimazsin denir Yalçın Küçük efendiye. Bunu makro planda düsünecek olursak bende derim ki ; kardesim madem sabetaylarin bu ülkenin kurulusunda ve yönlendirilmesinde cok söz hakki vardi, belki de bugünleri düsünerek gecmiste bu ibrani cagrisimlar yapan isimler halkimiza pompalandi. Sen bunun üstünde durmadan nasil bir isimbilim zirvaligi ile ortaya cikarsin. ve her ibrani cagrisim yapan isme elinde net ve kesin deliller olmadan çamur atarsin.Onomastik bir noktaya kadar gecerlidir ve gerisi toplum mühendisligine oynanarak tüm halka ibrani kökenli oldugu suphe ve kuskusunu yaymak olur ki bunu da gayet güzel bir sekilde yapiyorlar. Özellikle Istanbul Sevi dönmesinin ki gercekten dönme olup olmadigi bile belli degildir, yaptigi calismalari onun deyimiyle akrabalik benim deyimimle AKBABALIK calismalarini da bu toplum muhendisligin bir yan urunu olarak gormekteyim.

The URI to TrackBack this entry is: https://kendihalinde.wordpress.com/2006/11/30/yalcin-kucukun-isimbilimi-uzerine/trackback/

RSS feed for comments on this post.

3 YorumYorum bırakın

 1. yahudilerin bir özelliği vardır insanlar üzerinde psikolojik oyunlar oynayarak sahip olmak istediklerine bu şekilde ulaşır iki köyü bir birine katar kendileri arada barışçı rolünü üstlenirler reklamın her türlüsü bunlar için kazançdır bunun için yalçın küçük soner yalçın gibilerini kullanarak her ülkede bunun gibileri var yahudilerin dünya üzerinde oynadıkları oyunları abartarak şişirerek komplo teorileri üreterek yahudileri karalamadan çok amaç insanların bilinçaltlarına yahudilerin çok güçlü olduğunu yerleştirerek dünyada yahudi egemenliğini sağlamak..

 2. Yazdığınız bu safsataları okurken bir tarafımla kahkahalarla güldüm.O kadar dürüstseniz lafı dolandırmadan adam gibi anlatın ne anlatacaksanız.Ve artık şunu asla unnutmayın:Papaz artık pilavdan tiskiniyor & maymun artık gözünü açtı

 3. Onomastik ve ‘ç’ harfinin sırrı ?

  -sonEr_yal’Ç’ın_kü’Ç’ük- gibiler gibi,
  ben de bir onomastik yaparsam:
  veliküÇük_ilhanselÇuk_doğuperinÇek_kemalkerinÇsiz_ve galiba ‘Bir’ numaranın isminde de var bu gizemli ‘Ç’ harfi.
  ve, onomastique olarak gidersek,
  bu gizemli ‘Ç’ harfinin, ülkemizin pek meeeeşur onomastik uzmanları olan
  yal’Ç’ınkü’Ç’ük ve soneryal’Ç’ın’ın isimlerinde de olduğuna göre,
  kendi usullerince gidersek,
  onomastiksel bir benzerlik mi var diye geliyor akla?
  Sahi nedir bu arada, bu isimlerdeki ‘Ç’ harfi benzerliği ve sır? 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: